EPİLASYON NEDİR?

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yolu epilasyon dur. Ancak ticari kaygılarla kılların %100 temizlendiğini ve kesinlikle geri çıkmadığını söylemek doğru değildir. Bazı insanlarda  epilasyonun etkisi az olabilirken şu güne kadar uygulanan birçok insanda tatmin edici sonuçlar alınmıştır.

Epilasyonda kullanılan ışığın dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir.

 

 Avantajları

Kişilerin çoğunda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar.

Hızlı bir yöntemdir 1 saatte vücuttaki tüm tüyler temizlenebilir.

Seanslar genellikle 6-8 arasındadır ancak kişinin tenine göre ve kıl yapısına göre de değişebilmektedir.

Cilt üzerine toksik ya da alerjik bir yan etkisi yoktur, cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz, kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur.

Batık kılların ve kıl dönmelerinin en iyi yöntemidir. Çünkü kıl kökü tahrip olduğu için tekrar yinelenmez ve pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkar.

Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı  riski yoktur.

 

Dezavantaj ve Yan Etkileri

Kişilerin kıl yapıları görülmeden herhangi bir şekilde kaç seans olacağı yada bitişi konusunda kesin bir bilgi verilmemelidir.

Uygulamaya en iyi yanıt acık renkli ten, koyu renkli kıl profiline sahip kişilerde gerçekleşmektedir.

Epilasyon sarı beyaz kızıl gibi kılları görmemektedir .

Bronz bir tene renk açılmasını beklemeden hiçbir  şekilde uygulama yapılamaz. Eğer uygulama yapılırsa kalıcı lekelenmelere sebep olabilir.

Epilasyon sırasında hafif kabartılar ve kızarıklıklar meydana gelebilir ancak bunlar işlemden sonra 1-2 saat içinde yok olacaktır. Bunun olma sebebi epilasyon ışınının kıl köküne etki etmesinden kaynaklanmaktadır.

 

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Gunes koruyucu kullanılmalı
Işlem bölgesi tahriş edilmemeli
Uygulama yapılan bölge yıkanmamalı
Aynı gün makyaj yapılmamalı.

Nasıl uygulanır?

Bu işlem güzellik salonlarının kullanmasında sakınca olmayan ,tıbbi cihaz kapsamına girmeyen özel epilasyon cihazları ile cilt yüzeyine yoğunlaştırılmış ışın atışları ile taranması şeklinde uygulanır.

Epilasyon Sistem Farklılıkları:

Her ışın farklı dalga boyuna sahip olduğu için farklı özelliklerdeki kıl köklerinde etkililerdir .Yanlış epilasyon sistemi ile yapılan uygulamalar başarılı sonuçlar verilmeyebilir.

Belladerm Güzellik salonunda tıbbi cihaz kapsamına girmeyen,guzellik salonlarının kullanabildiği en son sistem epilasyon cihazları kullanılmaktadır.
Salonlarda Epilasyon uygulaması kimlere yaptırılmalıdır?
Ruhsatlı guzellik salonlarında, alanında uzmanlaşmış ve epilasyon yapma belgesi olan Uzman Estetisyenler tarafından yapılmalıdır .Epilasyon yapmaya yetkisi olmayan kişilerin yaptığı uygulamalar sakıncalıdır ve yasaktır.

Seans bilgileri :

Her kişi için farklı seans sayıları vardır.Ortalama kıl probleminin çözümü için 6-8-10 seans yeterlidir.
Uygulama yapılacak olan alandaki kıl yoğunluğu ,uygulama yapılacak olan alan sayısı süreyi uzatır.5 dakika ve 2 saat arasında değişir.
Uygulama aralığı 1 ay olarak ayarlanır .Seans sayısı ilerledikçe kılların çıkma süresi de uzar ve seanslar 2 ay da bir şeklinde uygulanır.
Yeni nesil epilasyon cihazların çoğunda buz başlığı ve soğutucu başlık olduğundan dolayı aci hissi çok azdır.